הקטנת חזה

חזה גדול במיוחד, שדיים גדולים או שדיים צנוחים מהווים לא אחת בעיה תפקודית ובעיה אסתטית. לעיתים תכופות מלווה מצב זה באסימטריה של השדיים.

מטרת ניתוח להקטנת חזה היא להקטין את מסת השד, להקטין את העטרה והמעטפה ולהרים את השד.

הניתוח מאפשר פעילות גופנית נוחה יותר, מפחית כאבים בשדיים, בכתפיים ובגב- כאבים הנגרמים מנשיאת משקל יתר.

כמו כל הניתוחים הפלסטיים, גם בניתוח להקטנת חזה יש להתאים את ציפיות המנותחת למציאות. כמו בכל הניתוחים הפלסטיים ההתייעצות עם המנתח הפלסטי הינה חשובה ביותר, מכיוון שישנם סוגי ניתוח שונים: יש ניתוחים המותירים יותר או פחות צלקות וסוג הניתוח יותאם לגודל השד ולצורתו.

לקראת ניתוח להקטנת חזה, בפגישה הראשונה עם המנתח הפלסטי ולאחר בדיקת השד, יסביר הכירורג למועמדת לניתוח את פרטי הניתוח, אופן ההרדמה והסיכונים הכרוכים בניתוח. המועמדת לניתוח תעבור בדיקה כללית ותשלח לביצוע בדיקות דם. כמו כן יחליט המנתח אם יש צורך בביצוע צילום ממוגרפיה (צילום רנטגן של השד) או אולטרה סאונד.

בפגישה השנייה יעיין המנתח בבדיקות הדם וידון בכל הנתונים כגון גודל השדיים וצורתם.

אופן הניתוח להקטנת חזה – הקטנת שדיים:

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ונמשך בין שעתיים לשלוש שעות (תלוי בגודל השדיים).

סיבוכים אפשריים בניתוח פלסטי להקטנת חזה או הקטנת שדיים:

צלקות – אשר בדרך כלל עם הזמן נעשות פחות בולטות. רק ולעיתים יש צורך בטיפולים כהזרקת סטרואידים, לחץ או ניתוח לתיקון הצלקות.

חוסר תחושה של הפטמה או תת תחושה של הפטמה: בדרך כלל סיבוך זה הינו זמני.

נמק חלקי של הפטמה: זהו סיבוך נדיר בניתוח להקטנת חזה. לאחר הריפוי הסופי לא ישארו שינויים בולטים בצורת הפיטמה.

פעירת קו התפרים: הסיבוך קורה בדרך כלל באזור החיבור בין הצלקת האורכית והרוחבית. הריפוי בדרך כלל עצמוני. לעיתים יש צורך בתיקון הצלקת בשלב מאוחר יותר.

כאבים שלאחר ניתוח להקטנת חזה ניתנים להפחתה בנקל על ידי משככי כאבים.

רוב התפרים נספגים בדרך כלל 10 ימים לאחר הניתוח להקטנת חזה – הקטנת שדיים. הצלקות בדרך כלל נשארות רחבות ולאחר מכן מטשטשות ומקבלות את צבע העור שמסביבן.