מילוי קמטים

תהליך ההזדקנות של האדם מתחיל עם לידתו, אך עוברות כ- 20 שנה עד אשר עור הפנים מתחיל להראות סימני גיל. מי שמביט בטלוויזיה, בעיתונות ובכל אמצעי המדיה, יגלה מהר כי הם מלאים בפרסומות למשחות ממשחות שונות המבטיחות לשמור על עור פנים צעיר. לצד אלה, אלפי תכשירים שכל יעודם הוא להעלים קמטים ונזקים שנגרמים לעור מחלוף השנים ומנזקי קרינה. לצערנו, אין משחה אשר מעלימה לחלוטין את הקמטים וזאת חרף כל הפרסומים.

גם עישון ותזונה לא נכונה משפיעים על הזדקנות העור. העישון מפעיל את שרירי טבעת הפה וגורם להיווצרות מוגברת של קמטים מאונכים לקו השרירים. שכבת השומן בעור הולכת ופוחתת עם השנים. הטונוס השרירי נעשה רפוי יותר, קמטי ההבעה נעשים עמוקים ובולטים יותר והשפתיים נעשות דקות יותר ושום לחות של משחה שתהייה אפילו היקרה ביותר ותכיל כביכול חומרים רפואיים, לא תצליח לעצור את תהליך ההזדקנות של העור ואפילו לא לשפרו.

התחמושת הראשונית הלא ניתוחית במאבק ברפיון העור ובשרירי הפנים הינה שימוש בחומרי מילוי המוזרקים אל תוך העור והמטשטשים את הקמטים וקפלי העור וחומרים המשתקים את שרירי החלק העליון של הפנים.

חומרי מילוי קמטים הצערת העור או החלקת העור – כפי שיקראו להם – הינם בני מאה שנה לפחות. בימים עברו היו שואבים שומנים מגופו של המטופל ומזריקים אותם אל תוך החסרים, הצלקות והקמטים וכן לשפתיים הדקות בפנים. גם היום עדיין משתמשים בשיטה זאת אם כי הטיפול בה כרוך בפרוצדורה ניתוחית בהרדמה בחדר ניתוח. יש לחזור על הפעולה מספר פעמים בשל ספיגה של חלק מן השומן בעור אלא אם כן מפרידים בין תאי השומן הנשאבים לבין תאי גזע, פרוצדורה חדשה אשר תמנע בעתיד את הצורך לחזור על הניתוח מספר פעמים.

לנשים שאינן מעוניינות בניתוחים ובכל זאת מעוניינות להצעיר את עור הפנים, ביקור קצר אצל הפלסטיקאי אפילו בהפסקת הצהריים או לקראת סוף השבוע יכול לגרום לשינוי בולט באמצעות הזרקה של חומרי מילוי או חומרים משתקים (בוטוקס) או שניהם יחד.

מילוי קמטים בחומצה היאלורונית

חומרי המילוי בהם אנו משתמשים הם חומרים הנספגים בגוף והמורכבים מחומרים ביולוגים המוכרים לגוף והגוף יודע לפרק חומרים אלה במלואם וללא שיירים מזיקים. בהיותם זמניים יש כמובן לחדשם מדי שנה. בעולם קיימים לפחות 100 מותגים של חומרי מילוי אך לא את כולם נמצא בארץ. אצלנו משתמשים אך ורק בחומרים שקיבלו את אישורי משרד הבריאות, את התקינה של הרשות האירופאית ואישור ה- FDA האמריקאי.

חומרי המילוי הם על בסיס חומצה היאלורונית. חומצה היאלורונית מצויה באופן טבעי בעור וברקמות נוספות ומתאימה לעיצוב ועיבוי השפתיים, תיקון פגעי עור ומילוי קמטים. כאשר חומר זה מוזרק מתחת לקמט הוא סופח אליו נוזלים ועל ידי כך ממלא את הקמט.

התוצאה טובה ל- 12 חודשים אפילו באזור הפנים, בו התנועתיות רבה.

על מנת למנוע את הכאב מההזרקה אנו מכינים את מקום ההזרקה כשעה לפני ההזרקה באמצעות משחה מרדימה. כמו כן רוב המוצרים היום מכילים חומר הרדמה דבר המקל או מונע כאב. לאחר מכן מוזרק החומר באמצעות מחט דקיקה מתחת לעור והטיפול מסתיים לאחר כמחצית השעה.

התופעות העיקריות הקשורות להזרקת חומרי מילוי הם שטפי דם קלים ונפיחות מקומית לאחר ההזרקה שהינם זמניים ויחלפו לחלוטין לאחר מספר ימים. תגובות של רגישות יתר וזיהומים הינן נדירות ביותר. יש לחזור על התהליך לאחר כשנה מיום ההזרקה כשהשפעתו מתחילה להתפוגג.

בוטוקס

הבוטוקס הינו רעלן המופק מחיידק בלתי מזיק המשמש את הרפואה משנות השבעים לשם תיקון פזילה בילדים. ברבות השנים החלו להשתמש בבוטוקס גם למניעת כאבי ראש כרונים ומיגרנות, והיום נמצא הבוטוקס בשימוש אסתטי בטיפול בקמטי הבעה; קמטים המופיעים כתוצאה מהתכווצות של השריר מתחתם. התכווצות חוזרת כזו משאירה במשך השנים על פני העור קמט קבוע שנותן לפנים מראה עייף ומבוגר. האזורים שבהם מופעים קמטי הבעה וניתנים לטיפול בטוח הינם באזור החלק העליון של הפנים ובאזור המצח. הטיפול נעשה בהזרקת כמויות מדודות של בוטוקס לאזורים מדויקים של השריר. השפעת הרעלן נמשכת ארבעה עד ששה חודשים בממוצע.

כפי שברור מהדברים לעיל כל ההזרקות למיניהן הינם פתרונות זמניים בלבד. כל חומרי המילוי אינם מהווים תשובה הולמת לעודפי עור בלחיים, בקו הלסת וצניחה של הגבות. הפתרון לבעיות אלה הינו ניתוח קוסמטי הידוע כמתיחת פנים. דבר נוסף שכדאי לציין הוא שמחירם של טיפולים אסתטיים אלה הוא יחסית נמוך ושווה לכל נפש.