מה לעשות? הפנים שלי מזדקנים

תהליך ההזדקנות של האדם מתחיל….עם לידתו. הטלוויזיה, והעיתונות מלאים בפרסומות למשחות שונות המבטיחות לשמור על עור פנים צעיר, והעלמת קמטים. שום משחה אף היקרה ביותר לא תצליח לעצור את תהליך הזדקנות העור. עישון וחלוף השנים גורמים לעור הפנים להיות רפוי. קמטי הבעה נעשים עמוקים ובולטים יותר והשפתיים נעשות דקות יותר.

 

המאבק למילוי קמטים ולרפיון העור נעשה ע"י חומרי מילוי המוזרקים אל תוך העור והמטשטשים את הקמטים וקפלי העור וחומרים המשתקים את שרירי החלק העליון של הפנים .

 

חומר פופולרי ביותר בשוק הכירורגיה פלסטית הינם תאי שומן המכילים תאי גזע הנשאבים מגופו של המטופל ומוזרקים לקמטים עמוקים ולפנים מצומקות. חסרון השיטה הוא שיש לבצעה בחדר ניתוח בהרדמה ולעיתים לחזור עליה מספר פעמים.

 

נשים שאינן מעוניינות בניתוחים אך מעוניינות להצעיר את עור הפנים, ביקור קצר אצל הפלסטיקאי אפילו בהפסקת הצהרים, יכול לגרום לשינוי בולט באמצעות  הזרקה של חומרי מילוי , חומרים משתקים או שניהם יחד.

 

חומרי המילוי המשמשים למילוי קמטים הם חומרים הנספגים בגוף והמורכבים מחומרים ביולוגיים המוכרים לגוף. בהיותם זמניים יש לחדשם מדי שנה. חומרי המילוי  נחלקים לשתים: חומרים על  בסיס חומצה היאלורונית,  וחומרים על בסיס קלציום הידרואפטית. אני משתמשת אך ורק בחומרים שיש להם אישורי משרד הבריאות, תקינה של הרשות האירופאית וה- FDA האמריקאי.

 

רסטילן, הינו חומצה היאלורונית הנמצא באופן טבעי בגוף. חומצה היאלורונית קושרת אליה מים, מספקת לחות ומעניקה נפח לעור וחודרת לעומק הקמט. רסטילן משמש גם להרמת עצמות הלחיים ולמילוי קו השפה כדי לעבות את השפתיים .

 

רדיאס הוא חומר נוסף המשמש מילוי ומורכב מקלציום שמושך מים ומגדיל את נפח תת העור ומזרז יצור רקמת קולגן. אין להזריקו לאזורים עם עור דק, סביב העיניים, סביב הפה ולתוך השפתיים. הוא מתאים גם לתיקונים באף לאחר ניתוח ולקמטים עמוקים ביותר.

 

על מנת למנוע את הכאב מההזרקה מכינים את מקום ההזרקה כשעה לפני כן באמצעות אמלה, משחה מרדימה. רוב המוצרים עצמם מכילים חומר הרדמה המקל ומונע כאב. החומר מוזרק באמצעות מחט דקיקה מתחת לעור והטיפול מסתיים לאחר כמחצית השעה.

 

התופעות העיקריות הקשורות להזרקת חומרי המילוי הם שטפי דם קלים ונפיחות מקומית לאחר ההזרקה שהינם זמניים ויחלפו לחלוטין לאחר מספר ימים. תגובות של רגישות יתר וזיהומים הינן נדירות ביותר.

 

יש לחזור על ההליך לאחר כשנה מיום ההזרקה כשהשפעתו מתחילה להתפוגג.

 

הבוטוקס הינו רעלן המופק מחיידק בלתי מזיק, המשמש את הרפואה משנות השבעים לשם תיקון פזילה בילדים.  הוא משמש גם למניעת כאבי ראש כרוניים ומגרנות. היום הבוטוליניום טוקסין, זה שמו המדעי, נמצא בשימוש אסטטי בטיפול בקמטי ההבעה. קמטים המופיעים כתוצאה מהתכווצות בלתי רצונית של השריר מתחתם. התכווצות חוזרת כזו משאירה משך השנים, על פני העור קמט קבוע שנותן לפנים מראה עיף ומבוגר. האזורים שבהם מופיעים קמטי הבעה וניתנים לטיפול בטוח הינם באזור החלק העליון של הפנים ובאזור המצח. הטיפול אף הוא נעשה בהזרקה בכמויות מדודות לאזורים מדויקים של השריר. השפעת הרעלן נמשכת ארבעה עד ששה חודשים בממוצע.